Néhány ok, ami a végtaggörcsölést okozhatja
Az izomgörcs nagyon kellemetlen panasz, és életkortól, egészségi állapottól függetlenül bármikor jelentkezhet. Van, aki sosem érez ilyet, de van, akinél igen gyakran jelentkezik. Ráadásul olyan nagy villámcsapásszerű fájdalommal tör az emberre, hogy percekre képes megbénítani.
Több oka is lehet, egy izomgörcsnek, íme néhány, amiket jobb számba venni:
Zsibbadás
Előfordul, hogy „mindössze” egy kis zsibbadástól jelentkezik a görcs, hiszen a sokáig egy helyzetben tartott végtag elfárad, elzsibbad, ami igen megterheli adott testrészünket. Jó tehát gyakrabban helyzetet változtatni, és olykor kinyújtóztatni, megmozgatni végtagjainkat.
Dehidratáció
A megfelelő napi folyadékmennyiséget nem lehet elég sokszor hangsúlyozni. Nagyon fontos az elegendő víz bevitele a szervezetbe, számos okból kifolyólag is. Egy tünet lehet vízhiány esetén az izomgörcs is, hiszen megfelelő mennyiségű víz nélkül a szervezet sok elektrolitot veszít, pedig ennek elegendő termelődése elengedhetetlen az izmaink megfelelő állapotához.
Nyújtás hiánya
Nagyon fontos sportolás előtt a nyújtás beiktatása. Ha sport közben görcsölnek be izmaink, annak a legvalószínűbb oka a nyújtás kihagyása. Ha ezt nem hanyagoljuk el, valószínű, hogy nem fognak görcsölni végtagjaink (ha mégis. akkor más oka lehet).
Fázás esetén
Bár hűvösben könnyebb az alvás, sok ember izomzatának mégis megterhelő a hideg levegő. A légkondi hűvöse még inkább okozója lehet a végtagok éjjeli görcsölésének és fájdalmának, így jobb, ha kipróbálunk anélkül aludni, így legtöbb esetben megszűnnek a panaszok. Ha ragaszkodunk a hideghez, legalább takarjuk be lábainkat, hogy ne érje őket a közvetlen hűvös.
Magnéziumhiány
Az izomgörcsök leggyakoribb okozója, ha szervezetünk nem jut elég magnéziumhoz. Gyakran alakul ki ebben az esetben lábgörcs, amit gyorsan magnézium pezsgőtablettával vagy egy banán megevésével el tudunk mulasztani, hosszú távon azonban nem árt, ha megpróbálunk változatosabban és jobban odafigyelve táplálkozni.
Ezek az okok tehát előidézhetik a végtagok görcsölését, ha azonban különböző kisebb megoldások után sem szűnnek meg, érdemes velük orvoshoz fordulni.